Welcome! Use SHIPME at checkout for FREE U.S. shipping!

Artists: Julia Deckman

Julia is a largely self taught visual artist, primarily working with oil paints, constantly inspired by light and color. She aims to translate everyday instances into surprising moments of beauty. Julia works out of her studio in Redux Contemporary Art Center in Charleston, SC as well as serves as the Board Studio Artist Representative on Redux’s Board of Directors.
58 products
  • The Belmont, 11 x 14 print
    Regular price
    $50.00
    Sale price
    $50.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Leon's | 11 x 11 print
    Regular price
    $50.00
    Sale price
    $50.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Therapy
    Regular price
    $675.00
    Sale price
    $675.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Toasty
    Regular price
    $475.00
    Sale price
    $475.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Refresh
    Regular price
    $375.00
    Sale price
    $375.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Glow
    Regular price
    $450.00
    Sale price
    $450.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Jewels
    Regular price
    $375.00
    Sale price
    $375.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Jungle Vibes
    Regular price
    $625.00
    Sale price
    $625.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • 11am
    Regular price
    $675.00
    Sale price
    $675.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Elementary
    Regular price
    $675.00
    Sale price
    $675.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Poppies and Pattern
    Regular price
    $600.00
    Sale price
    $600.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Fish Restaurant
    Regular price
    $1,300.00
    Sale price
    $1,300.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • The Ordinary
    Regular price
    $1,300.00
    Sale price
    $1,300.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • 167 Raw
    Regular price
    $1,300.00
    Sale price
    $1,300.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Party Time
    Regular price
    $575.00
    Sale price
    $575.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Making An Entrance
    Regular price
    $300.00
    Sale price
    $300.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • (Rice) Milling Around
    Regular price
    $400.00
    Sale price
    $400.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Gibbes It To Me, Baby
    Regular price
    $400.00
    Sale price
    $400.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • St. Michael's Church
    Regular price
    $900.00
    Sale price
    $900.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Flame Lily
    Regular price
    $240.00
    Sale price
    $240.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Air Plant Study
    Regular price
    $125.00
    Sale price
    $125.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Vine Study
    Regular price
    $200.00
    Sale price
    $200.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Uprooted Vine Study
    Regular price
    $200.00
    Sale price
    $200.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Footed Fern Study
    Regular price
    $290.00
    Sale price
    $290.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Money Plant Study
    Regular price
    $290.00
    Sale price
    $290.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Spider Plant Study
    Regular price
    $200.00
    Sale price
    $200.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Alocasia Plant Study
    Regular price
    $290.00
    Sale price
    $290.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Groovy Interior III
    Regular price
    $350.00
    Sale price
    $350.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Groovy Interior II
    Regular price
    $350.00
    Sale price
    $350.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Groovy Interior I
    Regular price
    $350.00
    Sale price
    $350.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Monstera Study III
    Regular price
    $275.00
    Sale price
    $275.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Monstera Study II
    Regular price
    $275.00
    Sale price
    $275.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out